Obok spinningu, wędkarstwo spławikowe to jedna z najpopularniejszych metod połowu ryb w Polsce. Jest to ulubiony sposób wędkowania wśród starszych i bardziej doświadczonych wędkarzy. To dzięki niemu możliwe jest łowienie prawdziwych okazów, z których później możemy przygotować smaczny i zdrowy rybny posiłek.

W wędkarstwie spławikowym podstawowymi elementami są spławik, odpowiednio dobrane wędzisko, kołowrotek oraz żyłka. Technika ta odbywa się również przy wykorzystaniu nieocenionych zanęt spławikowych. Wyróżnia się tutaj kilka rodzajów spławikowego stylu : metodę angielską, bat, odległościową, bolońską oraz tzw. przepływankę. Metodą spławikową łowi się od powierzchni wody aż po samo dno.

Rodzaj spławika uzależniony jest od gatunku i ciężaru ryby, jaką mamy zamiar złowić. Oczywiście w wielu przypadkach nie da się tego z góry przewidzieć, jednak w wędkarstwie spławikowym panuje pewna niezmienna i prosta zasada – ciężka ryba – ciężki spławik, lekka ryba – lekki spławik. Generalnie cały zestaw łowiecki musi być tutaj odpowiednio przygotowany.

Kiedy w metodzie spławikowej wiadomo, że ryba „bierze” ? W momencie, kiedy spławik zaczyna się dziwnie zachowywać. Dzieje się tak w przypadku, kiedy idzie on gwałtownie pod wodę, przytapia się lub przesuwa po powierzchni wody. Proces ten zależny jest od gatunku ryby, która została złapana na naszą przynętę. Wędka powinna mieć długość od 3,20 do 4,50 m i charakteryzować się lekkością oraz komfortem jej użytkowania.